Przedruki

 

Szukaj

Przedruki


Marek Słomka

Powrót inteligentnego projektanta. Uwagi polemiczne do artykułu Dariusza Sagana "Filtr eksplanacyjny: wykrywanie inteligentnego projektu na gruncie nauk przyrodniczych" (2009)

download-ikona

Przedruk z: Roczniki Filozoficzne 2009, t. LVII, nr 1, s. 341-345. Tekst zamieszczono na stronie za zgodą Redakcji Roczników Filozoficznych. Artykuł, do którego odnosi się ta polemika, jest dostępny tutaj. Por. też odpowiedź na tę polemikę.

Streszczenie:

Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie koncepcji filtra eksplanacyjnego, rozwijanej przez Williama Dembskiego – zwolennika teorii inteligentnego projektu. Filtr eksplanacyjny ma być narzędziem wykrywania projektu, tj. odróżniania skutków aktywności przyczyn inteligentnych od rezultatów działania przyczyn nieinteligentnych wówczas, gdy nieznana jest historia przyczynowa badanego zjawiska. Dembski twierdzi, że filtr eksplanacyjny, jako metoda wykrywania projektu, ma już szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach wiedzy, choć w niesprecyzowanej teoretycznie formie. Jego celem jest nadanie filtrowi ścisłej postaci teoretycznej oraz zastosowanie go na gruncie nauk przyrodniczych, takich jak kosmologia czy biologia. Po wyłuszczeniu głównych tez Dembskiego, analizuję także różne zarzuty skierowane pod adresem jego koncepcji.

Data wstawienia tekstu na stronę: 4 lutego 2010 r.

Informator

     
  

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach ZGL "Nauka a Religia", napisz o tym na ten e-mail: darsag@wp.pl

  
     

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.