Serwis Filozoficzny
„Nauka a Religia”

 

Szukaj

Witryna, którą odwiedzasz, obejmuje dwie niezależne inicjatywy - czasopismo internetowe Filozoficzne Aspekty Genezy oraz Zielonogórską Grupę Lokalną „Nauka a Religia”.

Pierwsza z nich, bardziej ambitna, to wąskotematyczne, specjalistyczne internetowe czasopismo filozoficzne. Z problematyką powstania Wszechświata, pierwszego życia, późniejszych form życia, człowieka, psychiki, świadomości, języka, teorii naukowych, religii itd. itp. związanych jest szereg ważnych i ciekawych problemów filozoficznych. Ponieważ problematyka ta często prowadzi do wniosków światopoglądowych, uznaliśmy za właściwe umieścić czasopismo na stronie zatytułowanej „Nauka a Religia”, aczkolwiek zdajemy sobie sprawę, że nie jest to dokładnie ta sama problematyka. W Filozoficznych Aspektach Genezy publikujemy po polsku tłumaczenia wartościowych tekstów znanych dotąd tylko w językach oryginalnych, ale także i nowe teksty zarówno autorów zagranicznych, jak i polskich. Wszystkie teksty publikowane w czasopiśmie są recenzowane. Należy pamiętać, że członkowie Rady Naukowej i recenzenci odpowiadają jedynie za jakość tekstów w czasopiśmie (a i to indywidualnie - każdy za recenzowany przez siebie tekst), a nie za teksty umieszczone w innych działach tej witryny. Zgodnie z aktualną oceną parametryczną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za artykuły publikowane na łamach Filozoficznych Aspektów Genezy otrzymuje się 5 punktów.

Druga inicjatywa dotyczy specyficznej aktywności intelektualnej i naukowej sporej części filozoficznego środowiska Zielonej Góry. Jak możesz przeczytać w Historii ZGL, problematyką relacji nauki i religii od wielu lat interesowali się profesorowie i studenci Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Serwis Filozoficzny „Nauka a Religia” ma tworzyć płaszczyznę ułatwiającą i stymulującą tego typu zainteresowania.

W dziale Nowości dowiesz się, jakie teksty zostaly ostatnio dodane do czasopisma i do innych działów oraz zdobedziesz informacje o przedsięwzięciach organizowanych przez Zielonogórską Grupę Lokalną „Nauka a Religia” oraz o tych, w których uczestniczą członkowie ZGL „NaR”, a także o wszystkich innych ważnych zmianach dokonanych w tej witrynie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o ZGL „NaR”, wejdź tutaj: Grupa Lokalna.

W dziale Czasopismo zamieszczane są recenzowane artykuły wydawane przez internetowe czasopismo Filozoficzne Aspekty Genezy. Zobacz też aglojęzyczną wersję strony czasopisma.

W dziale Seria książkowa zamieszcza się całe książki (w umożliwiającym cytowanie numerów stron formacie PDF) opublikowane w serii Biblioteka Filozoficznych Aspektów Genezy.

W dziale Przedruki zamieszczane są wcześniej opublikowane w innych czasopismach teksty związane z tematyką tej strony, których autorami lub tłumaczami są członkowie Zielonogórskiej Grupy Lokalnej. Nie należy tej zasady rozumieć jako bezwyjątkowej, co znaczy, że możemy zamieścić przedruk także takiego tekstu, którego autorem lub tłumaczem nie jest członek ZGL (ale zawsze za zgodą autora i tłumacza).

W dziale Inne teksty znajdują się różne nierecenzowane teksty, np. referaty wygłoszone przez członków ZGL, artykuły w przygotowaniu itp.

Linki zawierają odnośniki do witryn o podobnej problematyce, gdzie - naszym zdaniem - można znaleźć wartościowe teksty (co niekoniecznie znaczy - słuszne).

Wszystkie teksty i książki można znaleźć dzięki wyszukiwarce umieszczonej u góry każdej podstrony.

27 października 2014 roku ruszyła nowa wersja strony internetowej naszego serwisu filozoficznego "Nauka a Religia". Na dawnej stronie serwisu (funkcjonującej w latach 2004-2014) prowadzone były "Księga gości" i "Forum dyskusyjne". Na nowej zrezygnowano z tego, zarchwizowano jednak dawne wpisy do "Księgi gości" oraz dawne komentarze w ramach "Forum dyskusyjnego".

Kazimierz Jodkowski
e-mail
tel. kom. 602 680 812

Informator

     
  

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach ZGL "Nauka a Religia", napisz o tym na ten e-mail: darsag@wp.pl

  
     

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Uniwersytet Zielonogórski
Instytut Filozofii
al. Wojska Polskiego 71A
65-762 Zielona Góra
K.Jodkowski@ifil.uz.zgora.pl
  602 680 812