Szukaj

David W. Snoke, Jak w zaprojektowanym Wszechświecie zdefiniować to, co niezaprojektowane

Powrót do wszystkich dyskusji

Dyskutowany tekst


Autor: Jerzy
Data wysłania: 2011-02-06 20:12:31

Tytuł: Jak rozumieć "zaprojektowany Wszechświat" przez stwórcę?
W dalszym ciągu nie wiemy, co to jest "czas", natomiast umiemy go odmierzać. W ostatnim okresie słuzą temu zegary o różnej konstrukcji, a ostatnio o napedzie elektrycznym. A zatem zegar w obecnej formie nie powstał od razu, z powstaniem wszechswiata, tylko na drodze postępu myśli ludzkiej. Czyli nie może być przykładem, że jest od razu "zaprojektowany".

Autor: kk
Data wysłania: 2011-02-15 19:36:33

Tytuł: odp.
Wiedza, do jakiej się częsciowo poczuwam, jest z dziedziny biologii. Więc do tej dziedziny wiedzy się ograniczę w swoim komentarzu.

Wykrywanie projektu w biologii nie może się opierać na innych zasadach niż na koncepcjach zaproponowanych przez Michaela Behe'ego. Po prostu są tak uniwersalne i uczciwe, a co najważniejsze - nie stoją w sprzeczności z metodologią naukową - że po prostu innych nie można sobie wyobrazić. Nieredukowalna złożoność to cecha, którą widać na każdym poziomie biologicznej organizacji, od układów biochemicznych, takich jak powstanie pierwszego żywego organizmu (w tym przypadku ewolucjoniści mają hipotezę, która zamyka się w stwierdzeniu "zycie powstało stopniowo"), mechanizmu krzępnięcia krwi, po przebieg procesu mitozy i aż po takie procesy, jak przeobrażenie zupełne u owadów. Sam Darwin zaproponował model falsyfikacji swojej teorii, kiedy powiedział, że jak sie znajdzie organ złozony, którego powstania żadną miarą nie da się wyjaśnić drogą narastania drobnych zmian, to jego teoria musiałaby całkowicie upaść. Od czasu, kiedy Behe ogłosił swoja teorię, ewolucjoniści, nie mogąc dać sobie rady z merytoryczną krytyką, zamiast tworzyć modele teoretyczne przebiegu zmian ewolucyjnych (choć takie próby bezskutecznie były czasami podejmowane przez co bardziej uczciwych ewolucjonistów, ale i oni nie unikneli przejaskrawień i zafałszowań), skupili się na generowaniu wobec koncepcji Michaela Behe'ego pseudofilozoficznych zarzutów i obelg. Niestety, to obrzucanie błotem i personalne ataki okazały się bardzo skuteczne i obecnie każdy laik jest przekonany ,że koncepcje Behego zostały kompletnie podwazone i skompromitowane. Uważam, ze koncepcje Michaela Behe'ego są zbyt słabo rozwijane. Zwolennicy ID poszli drogą darwinowskich pseudofilozofów i najpierw dając się wciągnąć w ich dywagacje sami zaczęli tworzyć niepotrzebną filozofię/metodologię. A wystarczy zadawać proste pytania: "jak to się stało, że dany X wyewoluował w danego Y"? Natomiast w wypadku zarzutu, że niewiedza o drodze ewolucji X w Y nie dowodzi inteligentnego projektu, ponieważ jest to argument typou "Bóg do łatania dziur", należy tę argumentację zawsze odwrócić i pokazać, jak ewolucjoniści takie dziury (rozległe obszary niewiedzy, przepastne luki neodarwinizmu nie do zasypania) usiłują zatykać neodarwinowskimi zapewnieniami.
Czasami mam wrażenie, ze ewolucjoniści osiągnęli wsój cel, który miał od początku na celu przekonanie zwolenników ID, że nie do ewolucjonistów należy, jakimi drogami (dajmy na to)powstawało życie, tylko nalezy do kreacjonistów udowodnienie, że zycie powstać nie mogło. Mam wrażenie, że w tym sporze całkowicie zaczęli oni pociagać za sznureczki. Jak ruch ID nie dozna przebudzenia, nie otrząsnie się z apatii, to neodarwinowska propaganda niedługo zdławi wszelki opór, bo (jak uczył Adolf Hitler) "kłamstwo powtarzane wiele razy w naiwnych umysłach staje się prawdą".

Zawsze neodarwinistów było więcej, ale Michael Behe swoją książką sam jeden potrafił poruszyć ten, zdawało by się nie do poruszenia fundament. Dzisiaj jest nas więcej, a mam wrazenie, że neodarwiniści niedługo poduszą nas czapkami, poprzez zasypywanie opini publicznej tanimi tekstami podpisanymi przez utytułowanych manipulatorów. Co - niestety- nadaje takim dzialaniom pozory naukowości.

Informator

     
  

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach ZGL "Nauka a Religia", napisz o tym na ten e-mail: darsag@wp.pl

  
     

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.