Szukaj

Kazimierz Jodkowski, Dlaczego kreacjonizm jest pseudonauką? (2009)

Powrót do wszystkich dyskusji

Dyskutowany tekst


Data wysłania: 2009-04-17 08:27:41

Tytuł: Ciag dalszy
Czy Pan Profesor moglby dopisac ciag dalszy tego artykulu, wyjasniajac status naukowy teorii ID (Inteligentny Projekt)? Niekoniecznie bowiem, jak robia to niektorzy ewolucjonisci, nalezy stawiac znak rownosci pomiedzy ID a kreacjonizmem. Chyba, ze sie myle. Ale wtedy ciag dalszy tym bardziej bylby pożądany (przynajmniej przeze mnie).

Autor: L.W.
Data wysłania: 2009-08-13 14:09:29

Tytuł: Podcinanie gałęzi ...
Dowodzenie naukowości teorii kreacjonistycznych przez wykazywanie niedociągnięć kryterium demarkacyjnego nauki o nauce jest wg mnie bardzo zabawną strategią...

Jodkowski:
Tak to jest, jak czytanie artykułu kończy się w połowie tekstu. Proszę doczytać do końca i nie kompromitować się.

Autor: L.W.
Data wysłania: 2009-08-14 14:03:11

Tytuł: Odp.
Bardzo słuszna uwaga.

P.S. Skąd Pan wie, że moja poprzednia uwaga nie miała na celu przyznanie racji autorowi artykułu?

Autor: L.W.
Data wysłania: 2009-08-14 14:32:31

Tytuł: Rodzi się wiele wątpliwości...
Porównywać naukę z "pseudo"nauką można na wielu płaszczyznach, nawet jeśli nie znamy odpowiedzi na pytania, nurtujące filozofię nauki. Tradycyjna nauka ma np. takie cechy jak empiryczną weryfikowalność, zdolność do przewidywania na podstawie teorii i siłę eksplanacyjną teorii. Problemem w takich porównaniach jest to, że nie ma teorii "pseudo"naukowych, które by wszystkie te cechy posiadały. Co z tego, że nie wiemy dokładnie, dlaczego nauka tradycyjna je posiada?

Jeśli rdzeniem współczesnej nauki jest naturalizm, a teorii kreacjonistycznych - nie, to czy można te teorie w ogóle porównywać? Dlaczego mamy w ogóle testować teorie kreacjonistyczne empirycznie? Jakie są podstawy do przyjmowania naturalizmu metodologicznego, bez przyjęcia naturalizmu ontologicznego. itp.

Autor: Rafałr
Data wysłania: 2009-11-01 08:42:14

Tytuł: Moje rozmowy
Prowadzę miłe rozmowy z panem Haereticusem na stronie:
http://haereticus.blox.pl/2009/10/KREACJONIZM-I-JEGO-WROGOWIE.html?commentedMod=1commented=1
oraz prowadzę blog z komentarzami, gdyż pan Haereticus jest bardzo obrażalski i może mnie potraktować nieciekawie:
www.kontrk.blox.pl
Zadałem mnóstwo pytań z zakresu ewolucjonizmu i ewentualnych błędów w tej dziedzinie nauki a otrzymałem kilka pustych sformułowań takich jak: "to niczego nie udowadnia" oraz "jest pełno dowodów kreacjonistycznych", choć w podanych linkach są tylko wyrwane z kontekstu cytaty noblistów (najlepiej był potraktowany Einstein - z cytatów tam zamieszczonych wynika, że był to człowiek głęboko wierzący i zwolennik młodej ziemi!), dla mnie bomba!

Autor: Parys
Data wysłania: 2009-12-14 15:02:03

Tytuł: Bez sensu...
Kreacjonizm poprzedza ewolucjonizm, bowiem ewoluować może to, co już jest.
Czyli bez sensu jest przeciwstawianie jednego drugiemu.

Data wysłania: 2010-01-08 10:23:40

Tytuł: Parysowi
Nie, to nie jest bez sensu. Zarówno ewolucjonizm jak i kreacjonizm próbują wyjaśniać bogactwo świata przyrody, jej zróżnicowanie. Robią to diametralnie odmiennie i dlatego konflikt jest realny. Gdyby kreacjonizm ograniczał sie jedynie do wyjaśnienia pochodzenia, powiedzmy, bakterii, to wtedy można by od biedy myśleć o jakimś komplementarnym ujęciu obu teorii. Tymczasem istotą kreacjonizmu jest podważanie ewolucjonizmu. Dlatego nie można pogodzić darwinizmu z jednoczesnym kwestionowaniem jego podstawowych mechanizmów. To dopiero byłby nonsens.

Autor: Parys
Data wysłania: 2010-01-19 13:44:48

Tytuł: Odpowiedż Kognitywiście
Nieprawda: kreacjonizm zajmuje się kreacją czyli stwarzaniem tego, czego nie ma. Ewolicjonizm zajmuje się zmianami tego, co już jest. Szanujmy definicje pojęć, których używamy - w przeciwnym razie będziemy bełkotać, zamiast mówić do rzeczy, logicznie.

Autor: Sev
Data wysłania: 2011-02-05 23:10:55

Tytuł: Parysowi
Warto szanować nie tylko pojęcia, ale także i kontekst. Tu mówimy o teoriach i te teorie, jak powiedział kognitywista, wykluczają się wzajemnie, a Parys zapominając o kontekście zaczyna bełkotać.

Informator

     
  

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach ZGL "Nauka a Religia", napisz o tym na ten e-mail: darsag@wp.pl

  
     

Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.