Szukaj

Piotr Bylica, Konflikt między teizmem i nauką bazującą na naturalizmie - w ujęciu Phillipa E. Johnsona (2003)

Powrót do wszystkich dyskusji

Dyskutowany tekst


Autor: Ula
Data wysłania: 2006-09-27 11:14:56

Tytuł: Jaki naturalizm
Wydaje mi się, że wg Johnsona naturalizm jest doktryną metafizyczną, czyli określonym punktem widzenia, stwierdzającym, co jest ostatecznie prawdziwe, rzeczywiste, a co nie jest, i stąd właśnie wynika stanowisko metodologiczne, naukowe. Wg Johnsona naturalistyczna nauka zakłada z góry ateistyczny światopogląd. Rozumiem to tak, że ograniczenie się wyłącznie do sił przyrodniczych w wyjaśnianiu świata nie jest przesłanką do odrzucenia chrześcijańskiego teizmu, tylko właśnie przejawem jego odrzucenia.
W Pańskiej pracy czytam, że u Johnsona mamy jednak przejście od metody (i założenia, że nauka wszystko wyjaśnia) do metafizyki. Bardzo proszę o wytłumaczenie tego w kilku zdaniach, pozdrawiam.

Data wysłania: 2006-09-29 15:24:55

Tytuł: Odp.: Jaki naturalizm
Sądzę, że przejście to można przedstawić na dwa sposoby: logiczny i pozalogiczny.

W pierwszym przypadku wnioskowanie przebiegałoby tak: jeżeli nauka może stosować tylko wyjaśnienia naturalistyczne (inaczej nie jest nauką) i nauka jest w stanie wyjaśnić wszystko, to obraz świata dostarczony przez nią będzie obrazem naturalistycznym.

Można się też odwołać do psychologicznych czy społecznych aspektów nauki. W tym wypadku wspomniane przejście nie jest prostym logicznym wynikaniem. Ma raczej charakter, powiedziałbym, perswazyjny. 1) Naturalizm metodologiczny jest definicyjną cechą nauki; 2) Tak rozumiana nauka odnosi widoczne sukcesy w wielu dziedzinach; 3) Nauka jest współcześnie wzorcem racjonalności 4) Nawet jeśli istnieją luki w obecnej wiedzy naukowej, racjonalnie jest spodziewać się, że i one zostaną wypełnione powszechnie akceptowanymi naturalistycznymi wyjaśnieniami.

Informator

     
  

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach ZGL "Nauka a Religia", napisz o tym na ten e-mail: darsag@wp.pl

  
     

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.