Szukaj

Ray Bohlin, Socjobiologia. Ewolucjonizm, geny i moralność (2004)

Powrót do wszystkich dyskusji

Dyskutowany tekst


Autor: King/Kong
Data wysłania: 2005-05-28 21:54:33

Tytuł: Zachowania człowieka niezgodne z EG

"W toku ewolucji liczył sie tylko natychmiastowy pozytek; przyszłe korzysci nigdy nie miały znaczenia! Nie zdarzyło sie by w wyniku ewolucji wykształciła się cecha, która bezpośrednio zagrazałaby pomyślności danego osobnika. Dopiero ludzie - a przynajmniej niektórzy z nich, umieją powiedzieć: 'Zapomnijmy, ze wycięcie tego lasu moze nam przyniesc natychmiastowe zyski, a zastanówmy sie, czy da to jakies korzysci w przyszłosci'.Według mnie jest to coś zupełnie nowego i niepowtarzalnego".
Richard Dawkins

Istnieją cechy, właściwe tylko H. sapiens i niezgodne z zasadą 'EG' ['Egoizmu Genowego' czy jak kto woli 'MF'- 'Maksymilizaji Przystosowania' ('Fitness')]. Pojawiają się pytania:

1)Dlaczego człowiek opiekuje sie chorymi i słabymi (zwierzętami również)?

2)Dlaczego H. sapiens opiekuje sie chorymi i kalekimi? (robili to juz neandertalczycy), zwierzętami również.

3)Dlaczego opiekuje sie zwierzętami, których nie chce zjeść (chodzi mi tu o rózne oraganizacje, zbierające składki na ratowanie zwierząt przed uśmierceniem (psów, koni itp.) i ludzi którzy dają na to pieniądze. Wielu ludzi dokarmia bezpańskie koty z uszczerbkiem na wlasnym 'fitness', nie mając z tych zwierząt bezpośredniej korzyści (nakarmiony kot nie będzie łapał szczurów!). Istnieja liczne organizacje bojkotujące cyrki i wiwisekcje (np. ALF), z narazeniem wlasniego 'fitness' (grzywna, utrata wolności), organizują radykalne akcje, mające na celu np. wypuszczanie zwierząt z laboratoriów, oblewanie farbami kobiet w futrach itp. Znani ludze z narazeniem 'fitness' utrzymuja bezpanskie psy (np. Violetta Villas czy B. Bardot).

4)Dlaczego ludzie (a przynajmniej niektórzy z nich) mają poczucie sprawiedliwości i umiłowanie prawdy? Np. jakie korzyści genom Giordano Bruno przyniosło obstawanie przy swoich pogladach, i to az do śmierci na stosie?

5)Dlaczego człowiek obchodzi załobe - jakie z tego korzysci dla genów?Dlaczego czesto z uszczerbkiem dla 'fitness' stawia zmarłym drogie pomniki, wydaje pieniadze na msze za dusze itp.?

To tyle, dodam jeszcze, ze teza podobna została skonstruowana przez profesora Tadeusza Bielickiego http://www.eko.uj.edu.pl/wbe/forum/ i swoją riposte zamieścil m.in. Karol Sabath. Mnie jednak nie przekonuje argumentacja K. Sabatha http://www.eko.uj.edu.pl/wbe/forum/, jeśli kogoś przekonuje i chciałby ja rozszerzyć, zapraszam do dyskusji.

Na koniec kilka słow o tekscie. Moim zdaniem autor słusznie zauwazył, ze niektóre wnioski socjobiologii nie musza kolidowac ze światopogladem judeochrześcijańskim. Natomiast, moim zdaniem, dobrał niewłasciwe przykłady!

To, ze wiekszośc ludzi jest egoistyczna, moze byc faktem [choc nie wiem, skad te statystyki???], ale uważam, że wazniejsze jest tutaj, ze okazuje sie, iz takie atrybuty H. sapiens jak 'sumienie' czy 'moralność', okazują sie determinowane genetycznie! I zajmuje sie tym poważna nauka - publikuje sie na ten temat artykuły w renomowanych czasopismach naukowych! Pomine już poglady uczonych dotyczące genezy 'sumienia' czy 'moralności', zgodne jest to jednak z wnioskami Apostoła Pawła:

[Rz 2:14-15 BT "Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą,
czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są
Prawem. Wykazują oni, że treść Prawa wypisana jest w ich sercach, gdy jednocześnie ich sumienie staje jako świadek, a mianowicie ich myśli na przemian ich oskarżające lub uniewinniające." 

Informator

     
  

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach ZGL "Nauka a Religia", napisz o tym na ten e-mail: darsag@wp.pl

  
     

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.